výstavy

Newsletter

email:

 

Dotkni se ducha


Václav Girsa

kurátor: Sam
vernisáž 19. července 2014 / 18 h
výstava 20. července - 28. září 2014

Dotkni se ducha je název interaktivního obrazu, který byl původně darem pro Václavova otce. Jeho osud nakonec z důvodu zachování konformity architektonické kanceláře nebyl naplněn, ale nám posloužil jako brána k porozumění Girsovy práce a vstup do výstavy. Dvojznačná šibalská pobídka „Dotkni se ducha“ mimo banální pokyn k využití dotekového mechanismu, který rozsvítí na obraze ducha a druhotný odkaz k nemateriálnímu světu, obsahuje také získaný příběh, na němž je možné demonstrovat zdroj a podstatu Václavovy práce. Když zjednodušíme a zobecníme situaci, tak dítě chtělo věnovat rodiči obrázek, ale pro určitou nepřístojnost bylo odmítnuto. Při procházení jeho obrazů můžeme považovat záměrné neodhadování jako druh strategie, ať už vědomé, nebo podvědomé, kterou chce upozornit na konformitu, která vytváří společenskou distanci a zároveň narušuje vztahy.

Václav Girsa ve svých obrazech propojuje autentické zážitky a vytváří si vlastní symbolický aparát. Objevují se u něj zátiší, netopýři, sovy, kočky, v prvních obrazech čert a kovář nebo mučírna na ženy, která lákala stánkem s coca-colou. Téměř jakkoliv náhodný průřez jeho prací vytváří dojem hledání rovnováhy mezi jsoucnem a duchovním světem. S tím je spojena náklonnost k mystice, která ale nepřerůstá v další esoterii. Pro prohloubení smyslových zážitků se nebrání experimentům s omamnými látkami. Neobvyklou zálibou, která mu přinesla nevšední zážitky bylo hledání duchů na hradech. Po dokončení studia malby na AVU cestoval a několik obrazů vzniklo pod vlivem těchto cest (Argentina, Nový Zéland). Některé z nich přerostly do formy asambláže, kdy do obrazu zapojil knoflíky nebo nalezenou spz. Do obrazů vstupuje také skrze interaktivitu. Vytváří i objekty, které mají s obrazy rovnocenný charakter. Vizualita mnohých jeho prací je také spojená s hudbou, která je nedílnou součástí jeho projevu. Toto téma rozvíjel ve výstavě na UMRPUM minulý rok, v níž v obrazech ilustroval texty k písním.

Koncept výstavy Dotkni se ducha postavil Sam jako reakci na podobu předešlých výstav, které u některých diváků asociovaly atmosféru rockového klubu. Chce v ní rozbít jakýkoli náznak komunitní poplatnosti a zrušit závazky k tomu, co o něm kdo napsal. Výstava má nabídnout možnost se nadechnout a nechat vyznít rozsah jeho práce v úplnosti. Obraz Dotkni se ducha není na výstavě zastoupen.

Denise Bytelová