výstavy

Newsletter

email:

 

In Panel (atd.)


Sylva Francová
Kurátor: Sam a Denisa Bytelová
20. února – 30. dubna 2011

Výstava In Panel (atd.) je přehlídkou práce mladé české fotografky za posledních 7 let. Instalace vychází ze tří, v její tvorbě zásadních, fotoprojektů Family talks (2007), Daily stories (2008) a In Panel (2010). Portréty žen (2003-2004) jsou zde zastoupeny jako původní myšlenková konstrukce, kterou ve výše zmíněných fotoprojektech prohlubuje a rozvíjí.

 

Při pohledu na její práci od doby od prvních fotografií do současnosti lze vysledovat rozvíjení pozorovací schopnosti, která vede k obsáhlým detailním charakteristikám jednoho tématu. Princip pozorování blízkého okolí se objevuje už v emotivních momentkách, které složila v narativní pás propojený světelnou atmosférou a odrazy skel. Tyto pásy doplnila o autentické deníkové komentáře (Fotoblogy, 2001-2002). V Portrétech žen už svou pozornost zaostřuje a přináší promyšlený vhled do soukromí bytů několika žen (příbuzných, kamarádek i sousedů). Obrazy zpracovala tak, že spojením několika fotografií vytvořila širokoúhlý pohled do bytu, který umocňuje náš zájem důkladně prohlédnout nabízenou intimitu. V různých plánech tohoto pozadí se objevují ženy při svých obvyklých denních činnostech. Zmnožením stejné ženy v jednom obrazu klade důraz na naše vnímání a přináší syntézu všednodennosti bytového života a prostor pro naši identifikaci s dalšími vzorci chování. Ve své práci využívá postup časosběru. Při projektu Views (2005-2006) fotografovala pohledy na panelový dům a pohledy z jeho oken ze všech pater v různých časových obdobích. Tento materiál opět složila v jeden celek, který animací rozpohybovala. Snaha Sylvy Francové vnést do fotografie pohyb je znát už v cyklu Time in Town (2002-2003), kde ho staticky vyjádřila vrstvením snímků jednoho místa. Později se v její práci objevuje pohyb skutečný v podobě animací. Například v projektu Family talks (2007) vytvořila animaci ze sekvenčního snímání rodinných dialogů. Oproštěním rozhovoru od řeči a rozsekáním plynulého pohybu vyplouvají na povrch jednotlivá gesta a proměňuje se výsledná informace, kterou z obrazu čteme. V Daily stories (2008), podobně jako v Portrétech žen, se nabízí pohled do intimního prostředí bytu v podobě panoramatického snímku, který je rozvíjen podle osové souměrnosti. Jeho obyvatelé v nich setrvávají v nekonečné smyčce ve svých běžných činnostech. Mezi poslední projekty Sylvy Francové patří In Panel (2010), ve kterém způsob sdělení svého tématu zredukovala na fotografii obývacích pokojů panelového domu.

 

Její obrazy fungují jako fotografická sociologická sonda, která přináší vzorek bytového bydlení a otevírá jeho problematiku v celé jeho antropologické i existenciální šíři. Nedogmatickým způsobem, z pohledu ženy, zpracovává téma své bezprostřední blízkosti a veřejnosti průběžně předkládá výsledky svého pozorování.

 

Denisa Bytelová

 

Foto: galerie Sam83 a Milan Mošna

Video: zde