výstavy

Newsletter

email:

 

není nutno


Martin Netočný / Oskar Helcel
vernisáž 2. 12. 2017 v 17 h / výstava 3. 12. 2017 – 17. 2. 2018

Martin Netočný a Oskar Helcel jsou obrazovými editory. Pro své komentáře a vyprávění využívají prostředek fotografie. Získání suverenity prozatím nacházejí v etablování se prostřednictvím akademického vzdělání, ale zároveň se k této cestě staví kriticky. Toto hledání označují jako diskurz. Do jaké míry je možné získat nezávislost skrze institucionální vzdělávání, ve výstavě nezkoumáme. Snažíme se zachytit jejich práci ještě v čase, kdy je jejich vidění minimálně zatíženo. Názvem není nutno se odkazují k tomu, že pro ně není stěžejní vytvářet novotvary. Svými snímky poukazují na vybrané výseky skutečnosti, kterou považují za bohatý zdroj obrazového materiálu.V cyklu cizokrajných snímků Martin obrazy odhlučňoval. Při pohledu na tyto fotografie se rozprostře ticho. Jde o černobílé záznamy “bájných” zemí vzdálených jen pár set kilometrů odsud. Jsou nasycené objevitelskou dobrodružností, která je dnes už jistou utopií, ale zároveň pravou přidanou hodnotou jeho práce. Hraniční tichá nostalgie spojená s příběhem cesty je právě to, kde atakovaný zrak zregeneruje.

Oskar fotografiemi označuje. Zachycuje mikroutopické příběhy zasazené v příliš barevné realitě. Letmo, stejně jako jsou snímky pořízeny – obvykle na mobilní telefon – nás přivádí ke skutečnostem, které však musel odmyslet dříve, než se daná situace naskytla. Oskar sám sebe podobou snímku nelimituje. Zprávou je to, co se dostalo do hledáčku.

Oskar a Martin pracují ve dvojici. Ke spolupráci dospěli přirozeným způsobem sebeidentifikace skrze druhého. Oba jsou svébytnými pozorovateli, ale dialogem se působení jejich práce umocňuje. Zda půjde více o navození vztahu či sporu vytváří nezvykle silné očekávání. Sepětí s reálným úsilím hledání odpovědí mají společné.

Sráč Sam, Denisa Bytelová