výstavy

Newsletter

email:

 

Ahoj kocourku, můžu se tě na něco zeptat?


EDGAR
kurátor: Sam

5. 5. - 30. 6. 2013

Po rozhovoru v Pižmu (č. 13) se Sam s Edgarem přesunuli do galerie ve vztahu kurátor umělec. Z úsporných podkladů vytvořil Sam malé přiblížení jeho práce s obrazem. Edgar je absolventem intermediálního ateliéru Petra Lysáčka na ostravské univerzitě, je členem audiovizuálního projektu Schwarzprior a Wolf Trap a byl kurátorem GZ (Galerie Závodník).
Edgarova fotografická práce je ledabylou dokumentací životního stylu, který se váže k jeho členství v kapelách. Prostředí, v němž se pohybuje, je ovlivněné temnou vizualitou EBM (ElectroBodyMusic) a zároveň do atmosféry fotografií, které pořizuje během bytových večírků, proniká i nádech doby 70. a 80. let. Scéna se odehrává na pozadí zatím nevyměněného dobového nábytku a tím i druhotně přináší drobnou subkulturní sondu z ostravských domácností. Současně je to i období, kdy zmíněný EBM žánr krystalizoval a svět procházel obdobím postmoderny.
Tělesné obliny zadků, prsou nebo oholených hlav změkčují dojem z vybydlených pokojů, prosvětlují temnotu a polidšťují surovou situaci navozenou sadomasochistickými doplňky. Na konformě uvažujícího návštěvníka mohou některé obrazy působit až deviantně, ale u Edgara nejde o nic víc než o podvědomé rozmělňování přístupu k stále štítkované jinakosti. K tomuto tématu se vážou i portréty madonek, které řadu narušují. Sošky ztělesňují křesťanské puritánství, které silně ovlivnilo morálku euro-americké kultury a ohledně sexu vytvořilo stále trvající pokrytectví. Současně u něj neživé postavy představují i neuchopitelnou duševní čistotu, která v sérii působí jako romanticko-utopická vize s příslibem nového příběhu. Podobný náboj vložil i do figuríny z výlohy nebo porcelánové sošky baletky. Naopak u živých žen žádnou idealizaci nebo hierarchii krásy nevytváří, jsou nedílnou součástí prostředí. Ze známých fotografů je jeho práce v ci-tlivosti a charakteru přístupu k zobrazovanému prostředí blízká Nan Goldin. Obecně Edgar nevytváří jednoznačný a čitelný obraz, smysluplnější informaci je možné získat až z většího množství snímků. Některé motivy se u něj opakují, měkké akty s laskavostí starého mistra a okna oddělující domestikovanou divokost od vnější civilizace.
Ačkoliv koncept Edgarových fotografií není zcela promyšlený, má schopnost subjektivně a poctivě charakterizovat situaci postkomunistické země.

Denisa Bytelová

Katalog k výstavě: