výstavy

Newsletter

email:

 

Mystika kotěte honícího si vlastní ocas


Komentovaná prohlídka výstavy

 

Srdečně zveme do galerie sam83 na komentovanou prohlídku výstavy Mystika kotěte honícího si vlastní ocas s autorem Františkem Fekete a kurátorkou Sráč Sam.

Odpolední posezení proběhne tuto sobotu 4. září v 16 hodin. 

Těšíme se na setkání

 

__________________________________________________________________________


Jde mu o to, ukázat jen toto.


Pocit, který se Františkovi Feketemu podařilo do série Ohne Titel uložit a následně se Sráč Sam vyjasnit instalací, je přenositelný. Během okamžiku se ocitáte uprostřed obrazového osvobozování těla, ke kterému docházelo blaženou malbou po křídových listech módních časopisů. Předurčenost těl byla transformována na oboupohlavní bytosti následně oslavované v lehkosti stříbrné a bílé. Metafyzickou svátost pak podrývá syrovost instalace. Vše se pohybuje na hraně. Na hraně únosnosti, duality a nevyslovitelnosti s chutí sdělit vše obsažené ve zobrazeném.

Cyklus koláží/maleb Ohne Titel vznikal mezi lety 2019 a 2020 jako mísení vnitřního pocitu a reakce na opakované návštěvy Berlína, který mimo svou multikulturní podstatu obsahuje přetrvávající dualitu Východu a Západu. To, co jej zároveň se současnou německou malbou zasáhlo, byla skutečnost, že v určitých komunitách je QUEER považován více za etický kodex než za lifestyle. V práci kombinuje formální geometrii kruhů a vertikálních obdélníků společně s expresí malby na found footage reklamních obrázcích definujících mužskou krásu. Proces vzniku je kontrolovaný a sestavený do skrytého řádu abecedy pro schopnost číst sám sebe. Publikum je od návodu osvobozeno.

Název výstavy byl v novém významu bez pejorativního užití vypůjčen z knihy Mystika (1911) od Evelyn Underhill, která v úvodu píše, že se objevují názory o mystických stavech jako hraniční aktivitě mozkové činnosti. Podle ní však tento přístup představuje jen falešnou mystiku kotěte honícího si vlastní ocas. Obrazové přirovnání se pro Feketeho stalo metaforou genderové neutrality, hravosti a sexuality, kterou výstava obsahuje.


db

________________________________________________________________________________________________
      

František Fekete

 

galerie sam83 zve na vernisáž | výstavu
kurátor: Sráč Sam
vernisáž: sobota 19. června 2021 v 17 h
20|6 – 6|9 2021